NOVEMBER 4, 2014 ELECTION RESULTS

Click here for city results provided by Philadelphia County Board of Elections.
Click here for statewide election results provided by the Pennsylvania Department of State.

Members of the state's House of Representatives each serve a local constituency of approximately 62,500 citizens. Members are elected for two-year terms at every general election (2012, 2014, 2016, etc.).

Requirements: A candidate running for state representative must: 1) be at least twenty-one years old; 2) reside in Pennsylvania for at least four years; and 3) reside within the district for at least one year. While in office, representatives must maintain district residence and may not hold any other salaried office in state or federal government.

Candidates in Philadelphia County

State Representative District 152
Thomas Murt (R)-WINNER
Website: www.tommurt.org
State Representative District 186

Jordan Harris (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/Harris

State Representative District 170

Brendan Boyle (D)-WINNER
Website: www.voteboyle.com

State Representative District 188

Ernest Adkins (R)

James Roebuck (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/roebuck

State Representative District 172

Kevin Boyle (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/kboyle

State Representative District 190

Vanessa Brown (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/brown

Glenn Davis (Green)
Website: www.davis-gpofpa.nationbuilder.com

State Representative District 173

Mike Driscoll (D)-WINNER
Website: www.friendsofmikedriscoll.com

Mike Tomlinson (R)

State Representative District 191

Ronald Waters (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/waters

State Representative District 174

John Sabatina Jr (D)-WINNER
Website: www.johnsabatina.com

State Representative District 192

Louise Bishop (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/bishop

State Representative District 175

Michael O’Brien (D)-WINNER
Website: www.repmikeobrien.com

State Representative District 194

Pamella DeLissio (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/delissio

Bill Pounds (R)
Website: www.lbsforpa.com

State Representative District 177

John Taylor (R)-WINNER
Website: www.reptaylor.com

State Representative District 195

Michelle Brownlee (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/brownlee

State Representative District 179

Jason Dawkins (D)-WINNER
Website: www.facebook.com/TeamDawkins2014

State Representative District 197

Leslie Acosta (D)-WINNER
Website: www.acostaforstaterep.com

State Representative District 180

Angel Cruz (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/cruz

State Representative District 198
Rosita Youngblood (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/youngblood
State Representative District 181

W. Curtis Thomas (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/thomas

State Representative District 200
Cherelle Parker (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/parker
State Representative District 182

Brian Sims (D)-WINNER
Website:www.sims4pa.com

State Representative District 201

Stephen Kinsey (D)-WINNER
Website: www.stephenkinsey.com

State Representative District 184

William Keller (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/keller

State Representative District 202
Mark Cohen (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/cohen
State Representative District 185

Maria Donatucci (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/donatucci

State Representative District 203
Dwight Evans (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/evans


Candidates in Montgomery County

State Representative District 26

Timothy Hennessey (R)-WINNER
Website: www.rephennessey.com

State Representative District 150

David Craig McKenzie (D)
Website: www.mckenzieforpa.com

Mike Vereb (R)-WINNER
Website: www.repvereb.com

State Representative District 53

Dorothy Miller (D)

Robert Godshall (R)-WINNER
Website: www.bobgodshall.com

State Representative District 151

Todd Stephens (R)-WINNER
Website: www.reptoddstephens.com

State Representative District 61

Suzan Leonard (D)
Website: www.suzangleonard.com

Catherine Harper (R)-WINNER
Website: www.kateharper.net

State Representative District 152

Thomas Murt (R)-WINNER
Website: www.repmurt.com

State Representative District 70

Matthew Bradford (D)-WINNER
Website: www.mattbradford.org

State Representative District 153

Madeleine Dean (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/dean

State Representative District 131

Justin Simmons (R)-WINNER
Website: www.repsimmons.com

Michael Beyer (D)

State Representative District 154

Steve McCarter (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/McCarter

Robert Emmett Gillies, Jr. (R)

State Representative District 146

Mark Painter (D)
Website: www.pahouse.com/painter

Tom Quigley (R)-WINNER

State Representative District 157

Marian Moskowitz (D)
Website: www.marianmoskowitz.com

Warren Kampf (R)-WINNER
Website: www.repkampf.com
State Representative District 147

Marcy Toepel (R)-WINNER
Website: www.reptoepel.com

State Representative District 166
Gregory Vitali (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/vitali

Sarah Armstrong (R)
Website: www.pa166.com
State Representative District 148

Mary Jo Daley (D)-WINNER
Website: www.maryjodaley.com

Ed Flocco (R)
www.facebook.com/edflocco/info

State Representative District 172

Kevin Boyle (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/kboyle

State Representative District 149

Tim Briggs (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/briggs

State Representative District 194

Pamela DeLissio (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/delissio

William Pounds (R)
Website: www.lbsforpa.com


Candidates in Delaware County

State Representative District 159

Thaddeus Kirkland (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/kirkland

Michael Ciach (R)


State Representative District 164

Margo Davidson (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/davidson

Mohammad Saud Siddiqui (R)

State Representative District 160

Whitney Hoffman (D)
Website: www.whitneyhoffman.com

Stephen Barrar (R)-WINNER
Website: www.stevebarrar.com

State Representative District 165

William Adolph, Jr. (R)-WINNER
Website: www.williamadolph.com

Charles Hadley (D) 
Website: www.hadleyforpa.com/news/

State Representative District 161

Leanne Krueger-Braneky (D)
Website: www.leanne4pa.com

Joe Hackett (R)-WINNER
Website: www.rephackett.com

State Representative District 166

Gregory Vitali (D)-WINNER
Website: www.votevitali.com

Sarah Elizabeth Armstrong (R)
Website: www.pa166.com

State Representative District 162

Nick Miccarelli (R)-WINNER
Website: www.repmiccarelli.net

State Representative District 168

Thomas Killion (R)-WINNER
Website: www.repkillion.com

State Representative District 163

Vincent Rongione (D)
Website: www.votevincepa.com

James Santora (R)-WINNER
Website: www.jamiesantora.com

State Representative District 185

Maria Donatucci (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/donatucci/

State Representative District 191

Ronald Waters (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/waters



Candidates in bucks county

State Representative District 18

Gene DiGirolamo (R)-WINNER
Website: www.genedigirolamo.com

State Representative District 142

Regina Kiley (D)

Frank Farry (R)-WINNER
Website: www.repfarry.com

State Representative District 29

Bernard O'Neill (R)-WINNER
Website: www.reponeill.com

State Representative District 143

Marguerite Quinn (R)-WINNER
Website: www.repquinn.net

State Representative District 31

Steve Santarsiero (D)-WINNER
Website: www.stevesantarsiero.com

David William Gibbon (R)

State Representative District 144

Katharine Watson (R)-WINNER
Website: www.kathywatson144.com

State Representative District 140

John Galloway (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/galloway

State Representative District 145

Karen Chellew (D)
Website: www.karenchellewforpa.com

Craig Staats (R)-WINNER
Website: www.staatsforstaterep.com

State Representative District 141

Tina Davis (D)-WINNER
Website: www.pahouse.com/davis

Joseph Lippolis (R)

State Representative District 178

Scott Petri (R)-WINNER
Website: www.reppetri.com


Candidates in chester County

State Representative District 13

Ann V.S. Schott (D)
Website: www.annforpa.com

John Lawrence (R)-WINNER
Website: http://www.replawrence.com

State Representative District 156

Sandra Snyder (D)
Website: www.sandrasnyderforpahouse.com    

Dan Truitt (R)-WINNER
Website: www.reptruitt.com

State Representative District 26

Timothy Hennessey (R)-WINNER
Website: www.rephennessey.com

State Representative District 157

Marian Moskowitz (D)
Website: www.marianmoskowitz.com

Warren Kampf (R)-WINNER
Website: www.repkampf.com

State Representative District 74

Harry Lewis (R)
Website: http://voteharrylewis.com

Joshua Maxwell (D)-WINNER
Website: http://www.joshmaxwell.com

State Representative District 158

Susan Rzucidlo (D)
Website: www.susanforpa.com

Chris Ross (R)-WINNER
Website: www.repross.com

State Representative District 155

James Burns (D)

Becky Corbin (R)-WINNER
Website: www.repcorbin.com

State Representative District 160

Whitney Hoffman (D)
Website: www.whitneyhoffman.com

Stephen Barrar (R)-WINNER
Website: www.stevebarrar.com

State Representative District 167

Anne Crowley (D) Website: www.annecrowley.com

Duane Milne (R)-WINNER
Website: www.duanemilne.com


Need help making sure you're ready to vote? Call us at 1-855-SEVENTY (1-855-738-3689), open weekdays from 9am to 5pm. This is a new number! Help us spread the word with this flyer.